Древна медитативна практика е лъч надежда срещу тревожността и депресията

https://crimesbg.com/regionalni/drevna-meditativna-praktika-e-lach-nadezhda-sreshtu-trevozhnostta-i-depresiyata/44688 Crimesbg.com
Древна медитативна практика е лъч надежда срещу тревожността и депресията
 

 


 

С нарастващия натиск и несигурност относно бъдещето 26-годишната студентка по право Пан Хуейние изпада в депресия. „Когато се събудих и видях списъка си със задачи, започнах да се съмнявам в способностите си. Имаше толкова много неща, които ме чакаха, и много пъти ми се искаше всичко да бъде свършено веднага щом отворя очи“, разказва тя, цитирана от „Радио Китай“. 

С това безпокойство и болка в гърдите тя решава да се насочи към медитацията. Тогава намира канал в „Bilibili“, популярна китайска платформа за споделяне на видео, където редовно се публикуват звукозаписи, в които тихият глас на водещия насочва слушателите и те се потапят в медитативно състояние.

 

 

 

След 30-дневната програма психическото състояние на Пан Хуейние се подобрява значително. Тя открива източника на нейната депресия и тревожност – липсата на умение да живее в настоящето. Младата студентка споделя, че в повечето случаи предварителните ѝ очаквания за бъдещето изглеждат много по-страшни от самата реалност.

„Чрез медитацията научих, че аз съм не само онзи, който чета книгата на живота, но и този, който я пише“, обяснява младата студентка.

Медитацията е древна практика на будизма и индуизма и през последните години доби популярност на много места по света. Лишен от религиозни нотки, методът майдфулнес, или медитация за осъзнаване, започна да набира сила на Запад през 80-те години на миналия век и натрупа огромен брой последователи в Силиконовата долина. Той се застъпва за обръщането на фокуса върху настоящия момент, за да се осъзнаят усещанията, мислите и емоциите и да се приемат по безпристрастен начин.

През последните години методът намира все по-голям отклик сред младите хора в Китай, стимулиран от наличието на приложения за медитация и бума на насочените към постигане на благополучие индустрии.

Съществуват научни доказателства, според които методът майдфулнес, една от основните медитативни школи, която се фокусира върху базирани на доказателства практики, помага в справянето с тревжността, депресията и безсънието, обяснява Гуо Тинтин, основател на стартъп, който разработва дигитална система за управление на здравето. Нейната компания има за цел да насърчи психичното благосъстояние и използва майдфулнес като една от практиките.

Като квалифициран психолог Гуо Тинтин проектира програмата като системна психологическа интервенция. Тя продължава 21 дни, в които потребителите трябва да упражняват майдфулнес всеки ден в продължение на 10 минути и веднъж на ден да записват настроенията си. От първоначалното пробно пускане на програмата става ясно, че 80% от стигналите до края участници са с по-ниски нива на стреса, тревожността и депресията, като ефектът е най-забележим при хората в тежко състояния.

Откритията на Гуо Тинтин са подкрепени от все повече проучвания, които показват, че ежедневното практикуване на майдфулнес може да промени мозъчните структури и дейности в регионите, които са свързани с вниманието и емоциите.

Резултатите от проучване на невролог от Харвардското медицинско училище и изследовател от болница в Масачузетс от 2012 г. открива, че медитациите за осъзнаване могат да променят сивото вещество на мозъка и областите свързани с паметта, усещането за себе си и регулирането на емоциите.

И все пак в Китай, където се идеализират твърдостта и саможертвата, се гледа с неодобрение на оплакванията за наличие на безпокойство и стрес. През 2019 г. първото в страната проучване за психичното здраве установи, че 16,6% от възрастните китайци са преживели психично заболяване в даден момент от живота си. Инфраструктурата за психологична помощ в страната не е задоволителна – на 100 000 души средно се падат по 1,7 психиатри. Много малко държавни болници имат отделения за психологично здраве, а консултациите с психолог са скъпо удоволствие.

Липсата на достъп до услуги за психичното здраве и масовото навлизане на смартфоните в ежедневието направиха „мобилната“ медитация по-достъпна и лесна за възприемане от китайците. Но да се поддържа практиката в забързания график е истинско предизвикателство.

Силвия Ли е влогър, който се фокусира върху себеусъвършенстването и управлението на емоциите. Неотдавна тя се присъединява към програмата за майдфулнес на Гуо Тинтин. Силвия е решена да се справи с тревожността в живота си. И все пак след 14-ия ден се оказва невъзможно да намери 10 минути за медитация в натоварения си работен график.

След като една нощ я събужда свързан с работата кошмар, тя осъзнава, че има нужда от почивка, но не можа да си я позволи, заради работата. „Тогава взех решение, че колкото по-натоварена съм ,толкова по-важно за мен е да направя пауза.“ След това започва да медитира по 10 минути всеки ден и усеща, че тревожността постепенно намалява и успява да си поеме въздух.

Пандемията даде тласък на свързаните с медитацията индустрии, защото все повече хора намират спасени в обръщането на погледа навътре. Лен Ли, основател и главен изпълнителен директор на „Now Meditation“, приложение, което предлага редица ръководства за медитация, отбелязва, че потребителите му са се увеличили по време на пандемията.

Затворени вкъщи, хората намериха утеха в различни неща, и за много това бе медитацията, обяснява Лен Ли. По време на пандемията броят на потребителите на приложението се увеличава четири пъти и до момента то е изтеглено 7 милиона пъти от различни части на света.

Артур Клейман е професор по психиатрична антропология в Харвард. В статия от 2010 г. в медицинското списание „Лансент“ той пише, че нарастващото осъзнаване на значението на психотерапията в Китай е „знак за търсенето на смисъл в ежедневието“.

Драстичните промени, настъпили в рамките на само няколко десетилетия, преобразиха морала на китайския народ, пише той, което представлява потенциал за трансформация на китайската култура и общество.

Макар че все повече хора осъзнават колко важни са грижите за пострадалата от пандемията психика, това все още не е довело до осезаеми промени в поведението им, казва Гуо Тинтин, тъй като все още се въздържат от активното търсене на помощ, когато се сблъскат с психологически проблеми.

„С нашето приложение искаме да направим медитацията за осъзнаване лесно достъпна за по-голям брой хора, така че дори онези, които не са сигурни или готови за психотерапия, да могат да намерят комфорт чрез метода майдфулнес“, казва тя.

 

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.