Папа Лъв XIV заяви пред еврейските общности по света, че иска да засили диалога на Римокатолическата църква с тях, в послание, идващо след влошаването на отношенията между Ватикана и Израел заради войната в Газа, предава "Ройтерс".
Първият папа, роден в САЩ, изпрати писмо до равин Ноам Маранс, директор по междурелигиозните въпроси на Американския еврейски комитет, който публикува писмото в социалната платформа X късно в понеделник.
"Уповавайки се на помощта на Всемогъщия, обещавам да продължа и укрепя диалога и сътрудничеството на Църквата с еврейския народ в духа на декларацията Nostra Aetate на Втория ватикански събор", се казва в писмото на Лъв.
Nostra Aetate е важен документ на Съвета от 1962-1965 г., който отхвърля концепцията за колективна еврейска вина за смъртта на Исус и призовава за диалог с нехристиянските религии.
Краткият документ революционизира отношенията на католиците с евреите след векове на преследване и недоверие. Диалогът, който последва през следващите две десетилетия, даде възможност на папа Йоан Павел II да стане първият понтифик, посетил синагога, произнасяйки реч в главния храм на Рим през 1986 г., където нарече евреите "нашите обичани по-големи братя".
След години на често обтегнати отношения, Ватикана и Израел подписаха "фундаментално споразумение" през 1993 г. и размениха пълноправни посланици на следващата година.
Източник от Ватикана съобщи, че Маранс ще присъства на встъпителната литургия на Лъв в неделя. Очаква се да присъстват и повече от дузина други еврейски лидери от цял свят, отбеляза източникът.
Все още не беше ясно дали някой от израелските правителствени лидери ще присъства на литургията.
Докато покойният папа Франциск често осъждаше антисемитизма, отношенията между Ватикана и Израел се влошиха след началото на войната в Газа през 2023 г.
Бойци на Хамас нападнаха Израел на 7 октомври 2023 г., убивайки около 1200 души и вземайки около 250 заложници в Газа. Според палестинските власти оттогава в Газа са убити над 52 000 палестинци, а големи части от силно застроения анклав са опустошени.
Израелската делегация на погребението на папа Франциск миналия месец беше водена от посланика ѝ във Ватикана Ярон Сидеман, което според източници по онова време е било умишлено ниско ниво на представителство заради коментарите на Франциск за Газа.
Франциск, който посети Светите земи през 2014 г., предложи миналия ноември световната общност да проучи дали военната кампания на Израел в Газа представлява геноцид , което е една от най-изричните му критики към поведението на Израел във войната му с Хамас.
📗 Ticket; Operation 1.451710 BTC. Next => https://yandex.com/poll/WDrLYhyq1Mc7jMHFgAW85q?hs=a674ffb6fbb6962562e183450415e3b0& 📗
7 hours before
0lcksg
Коментирай