Шефът на охранителна фирма, подписала апетитен договор с пощите без конкурс: Учуден съм от медийната атака срещу нас

https://crimesbg.com/lichnosti/shefat-na-ohranitelna-firma-podpisala-apetiten-dogovor-s-poshtite-bez-konkurs-uchuden-sam-ot-mediynata-ataka-sreshtu-nas-2/132506 Crimesbg.com
Шефът на охранителна фирма, подписала апетитен договор с пощите без конкурс: Учуден съм от медийната атака срещу нас

Във финансово закъсалото дружество „Български пощи“, в което работят 11 500 служители, разчита на външна фирма за инкасовия превоз на пенсии и пратки, като плаща по близо 15 млн. лева годишно за услугата. През март приключва настоящия договор за охрана, като поне 3 месеца по-рано трябва да се обяви нова обществена поръчка, но процедурата се бави. Така се стига до договаряне без обявление с фирма „ВИП Секюрити“, съобщава Би Ти Ви

 

Това става по Закона за обществените поръчки. Представители на бранша очакваха подобно развитие още преди месеци. През януари е изпратен сигнал, че около 50 милиона лева за охрана на пратките на държавните пощи, предстои да бъдат насочени към частна фирма, без конкурс. Вече беше известно и името й.

 

„Ръководството умишлени протака провеждането на конкурс, обявяването на процедурата. Защото нещо се реди под масата! Логиката са белите пликове, моето момче. Аз имам информация, че ВИП дава много бели пликове“, каза още тогава Георги Бочев от пощенския синдикат на КНСБ.

„Цялата дирекция „Сигурност“ - закара нов човек, съсипана и всички сменени. Директорът на юридическата дирекция Димана Иванова, която години работи като главен юрист беше махната. Беше махнат директорът на основната, на най-главната дирекция, посочи синдикалистът.

 

Новите директори са хората, които изготвят процедурата. Бочев твърди, че пред него шефът на пощите е обяснил ситуацията с натиск „отгоре“. „За да се случат определени неща, определени обстоятелства трябва да са налични. Процедурата е било редно да се стартира преди 6 месеца. По това време е имало други хора, които е трябвало да извършат съответните действия. Аз съм изпълнителен директор от края на месец ноември. Когато човек постъпва в една компания, не може от първия ден да започне процедура, която изисква анализ на процесите“, обясни Дънешки пред Би Ти Ви.

 

По думите му преди 2 месеца била стартирана открита процедура, но тя се забавила заради обжалване в КЗК. Той отрече и да е имало натиск върху него. Председателят на Асоциацията на охранителните фирми Тодор Бобев обаче коментира, че и самата процедура е била нагласена по начин, по който да се фаворизира конкретен изпълнител и държавната компания да се държи в лошо финансово състояние, за да се върви към частична приватизация.

 

Експертът цитира и конкретни пасажи от документите по поръчката, които, по думите му не са писани от човек с познания за функционирането на „Български пощи“. По думите му сред изискванията има изисквания за застраховка от точно определен вид, за собствени преброителни центрове (макар това да не е свързано с предмета на поръчката) и за условията на труд на охранителите. „Нормално е да има напрежение в охранителната сфера, това е една апетитна огромна поръчка“, коментира Дънешки.

 

Той обясни, че по закон компанията е можела да покани няколко фирми на директно договаряне, като използвала външна експертиза. Тя дошла от бившия шеф на „Военна полиция“ ген. Иван Мечков, който понастоящем е общински съветник от БСП. „Няма значение каква принадлежност има, той е експерт“, подчерта директорът на пощите и допълни, че е получил от генерала становище за 6 фирми, които са в състояние да изпълнят поръчката.

 

Очертали се две „АСО Пирели“ и „ВИП Секюрити“. Поради извънредната ситуация, последните били поканени. „Непредвидените обстоятелства са онези, които възложителят няма как да предвиди, а не са резултат от неговите действия“, репликира го Бобев. По думите му Дънешки е бил и преди директор на „Български пощи“, а сега е получил от предишното ръководство документите за поръчката с резолюция да бъдат придвижени до 19 ноември.

 

Вместо това в рамките на месеца били освободени високопоставените служители, които имали отношение към поръчката. „Не става въпрос за обезглавяване, става въпрос за нормален подбор на екип“, отговори Деян Дънешки.

 

Собственикът на „ВИП Секюрити“ Атанас Симеонов посочи, че до момента не е коментирана същността на тази поръчка - тя изисквала сериозен ресурс. „Зад милионите има коли, хора и разходи“, посочи той. Според него именно асоциацията на охранителните фирми обжалва процедурата в КЗК и я бави, без в жалбата си да коментира дискриминационните условия. Той каза, че фирмата му е поканена временно да изпълнява охранителната дейност в рамките на 1 година и най-вероятно след това процедурата ще продължи.

 

„Изключително съм учуден от медийната атака срещу нас от „АСО Пирели“, каза Симеонов, като допълни, че именно настоящия охранител най-лесно може да спечели поръчката, защото отговаря на условията и има вече 15 годишен опит. Шефът на „ВИП Секюрити“ посочи, че сега за първи път е бил подготвен конкурс и може би конкурентната фирма има притеснения от участието в надпревара. Тодор Бобев на свой ред посочи, че процедурата не е спряна от КЗК, а от възложителя, което само по себе си е изключително странно.

Източник: pik.bg

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.