Панихида и церемония по полагане на цветя по случай Деня на паметта и скръбта се проведе пред паметника-костница на съветските войници в София.
"На този ден започна Великата Отечествена война - едно от най-тежките изпитания в историята на нашата страна. Рано сутринта на 22 юни 1941 година нацистка Германия вероломно нападна Съветския Съюз, разгръщайки война на унищожение, чиято цел беше не само да завземе територия, но и да лиши народите на нашата страна от правото на съществуване. Предстояха четири дълги години на безпрецедентна смелост, най-тежки изпитания, огромни загуби и велика Победа, която стана наследство на цялото човечество", каза посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова.
Тя подчерта, че свеждаме глави пред "паметта на милионите загинали войници и офицери, партизани, труженици в тила, жители на обсадения Ленинград, затворници в концентрационните лагери - всички онези, които с живота и безкористния си труд доведоха до поражението на нацизма и спасиха света от една от най-нечовешките идеологии в историята".
Митрофанова добави, че днес отдаваме почит и на българските антифашисти - партизани, участници в Съпротивата, които "демонстрираха смелост и вярност на идеалите за свобода през тежките години на Втората световна война".
"Много от тях дадоха живота си в борбата срещу фашизма на българска земя, защитавайки честта на своя народ и правото му на независимо бъдеще. Днес отдаваме почит на хилядите български военнослужещи, сражавали се редом с Червената армия в Югославия, Унгария и Австрия. Хиляди български войници загинаха на бойното поле, и паметта за техния подвиг заслужава най-дълбоко уважение", изтъкна посланикът.
По думите ѝ за народите на Русия и България паметта за борбата срещу нацизма има особено значение.
"Нашите народи по различни начини издържаха тежките изпитания на Втората световна война, но се оказаха на страната на онези, които се бориха срещу човеконенавистническата идеология, за свобода, достойнство и правото на народите да живеят в мир. Тази памет ни обединява и днес, напомняйки ни, че запазването на историческата истина е важна отговорност пред онези, които са дали живота си за бъдещите поколения", заяви Митрофанова.
Заедно с руските дипломати в паметната церемония участваха ръководителите на дипломатическите мисии на Беларус и Казахстан, представители на посолствата на Виетнам и КНДР, настоятелят и енориашите на Подворието на Руската православна църква в София, български общественици и руски сънародници.