Според нея всички дискутирани от финансовото министерство мерки водят до непредвидимост и невъзможност за планиране на бизнеса и живота в краткосрочен период.
Идеята на финансовия министър за данъчна амнистия на незаконните доходи, от която се очакват 4 милиарда, Елкова определи като безпомощност от страна на управляващите. „Не знам дали си вярват авторите на тази идея, но тя изглежда несериозна от всяка гледна точка. В цивилизования свят няма такава практика. Първият голям проблем е философски проблем - трябва да излезеш и да кажеш на всички, които добросъвестно са си плащали, „Извинете, че си платихте". Това създава очакване за следваща подобна амнистия, което също е философски проблем", коментира тя.
Идеята за облагане на сръхпечалбите на банките по думите й също е опит да бъде частично затворена дупката в бюджета. „Банките нямат свръхпечалби. Този термин „свръхпечалба" не го разбирам и не съм го срещала легално."
Чуждестранните инвестиции намаляват трайно и това е тенденция от години. Част от българския бизнес също започва да изнася производствата си в Румъния, допълни тя. „Чуждестранните инвестиции са толкова незначителни, че въобще няма какво да ги обсъждаме нито като структура, нито като размер", категорична бе Людмила Елкова.
Увеличаването на акцизите на цигарите и алкохола според нея няма да донесат големи приходи в бюджета. „Всъщност възможностите са много ограничени. ДДС ставките според мен е редно да бъдат върнати и да има данъчна неутралност, но те също не са значим приходоизточник", допълни Елкова.
Според нея дефицитът няма да може да бъде удържан в рамките на 3%.
cross