Военният прокурор Адалберт Кръстев, който стана известен на цяла България покрай зверската катастрофа на „Черни връх“, при която две момичета бяха убити от джипа на Георги Семерджиев, се гласи да стане шеф на Военно-апелативната прокуратура. И ще стане, уверяват отлично запознати с игрите в съдебната система, като допълват, че господинът е протеже на Красимир Каракачанов, а също и на Атанас Илков.
Кръстев, да припомним се оказа сред първите на мястото на трагедията на бул. „Черни връх“, като ченгетата тогава го описаха доста скандално: „човек с бял костюм“, който „се появява, влиза в периметъра, който е ограден, легитимира се като магистрат и започва да говори по телефона, да оглежда и да обикаля останките от автомобила, и за съжаление, телата на загиналите момичета“.
Полицаите тогава го заподозряха, че е пратен от някого, за да види какво се случва, докато тъпка из мястото на престъплението.
Сега този юрист се е устремил да поеме Военно-апелативната прокуратура, понеже досегашният й ръководител Елин Алексов се пенсионира. Самият Кръстев е временен шеф на същото обвинение. При това кариерата му постига този връх след интересен обрат. Точно преди година Борислав Сарафов иска да бъде уволнен, като по това време Адалберт Кръстев е зам.-шеф на Военно-окръжната прокуратура. В нея е направена проверка, която открива редица нарушения, включително и при „случайното разпределение“ на делата. ВСС образува дисциплинарно производство срещу Кръстев. Само че в крайна сметка кадровиците се отказват да го наказват, а направо го издигат за зам.-шеф на Военно-апелативната прокуратура. После да не се чудим, че никой не вярва в правосъдието у нас. Възходът на Адалберт Кръстев обаче не спира дотук.
Преди месец, след оттеглянето на Елин Алексов, той става временен началник на военните обвинители. Сега е единственият кандидат да заеме поста за постоянно.
Запознати изброяват дебелите връзки на кандидата в съдебната власт, а и не само в нея. Сред близките му приятели сочат бившия градски прокурор Николай Кокинов, който беше уволнен, след като се разчу за онзи скандален запис, направен в дома на Бойко Борисов в Банкя. В него се обсъжда дело срещу бившия земеделски министър Мирослав Найденов.
Друг приятел на Адалберт Кръстев, при това още от техникума, в който учили заедно, е Петър Найденов – Бате Харо, фигура от ВМРО. От 2016 г. той е подсъдим за търговия с български паспорти. С такива влиятелни магистрати зад гърба си Бате Харо едва ли скоро ще получи присъда.
Прокурорът Кръстев е близък и с Красимир Каракачанов. Съпругата на обвинителя преди години била издигната на важна позиция във военното министерство, допълват запознати.
По времето на Сотир Цацаров обаче, Адалберт Кръстев е в немилост. Тогава дори му е повдигнато обвинение, след като представя някакви документи с невярно съдържание, с които кандидатства в конкурс за ЧСИ. Самият той твърди, че тогава починал баща му, и затова се стигнало до объркване на документите. Всичко се променя, след като в прокуратурата идва Иван Гешев. Кариерата на Адалберт Кръстев е отново във възход. Сред близките на сегашния единствен кандидат за шеф на Военно-апелативната прокуратура се сочи и бившият вътрешен министър Атанас Илков. Там връзката е изградена по линия на следването в Благоевград. Като студент по право в ЮЗУ, Кръстев се сприятелява с първи братовчед на Илков (в България, както е известно, всички сме братовчеди!). Запознати уточняват, че роднината на ченгето днес се подвизава като важна клечка в строителния бранш. Съпругата на министерския братовчед пък навремето била на висока административна позиция точно във факултета, който обучава юристи в ЮЗУ.
Кръстев се дипломира в Благоевград през 1998 г. и става следовател, а след това е прокурор във Военно-окръжната прокуратура. Почти няма съмнение, че му предстои да стане още по-голям шеф.
Вече е предложил и концепция. В нея отбелязва, че по-голямата част 4
кариерата му е преминала във Военно-окръжната прокуратура, в която е заемал всички длъжности – от следовател до административен ръководител, затова е запознат „детайлно“ с дейността на военната прокуратурата – нейните достижения и слаби страни, а също има „опит в управлението на човешките ресурси и бюджетирането“.
Уточнява, че има подкрепата на колегите си, с които работи дълги години. „Емпириката по водени от мен дела с фактическа и правна сложност и по дела срещу лица, заемащи висши публични длъжности, ми позволява да организирам работата на военните прокуратури по начин, който до голяма степен да превентира цитираните субекти от Българската армия към извършване на корупционни престъпления“, обяснява с научен език Адалберт Кръстев. Казано простичко, той счита, че не трябва да се премахват военните прокуратури и съдилища, които се занимават със специализирано правораздаване. Предлага също и да има два вида съдебни заседатели – цивилни и военнослужещи.
Да припомним обаче, че преди време името му изскочи в списък на магистрати с имоти в чужбина, които не са си направили труда да ги впишат в декларациите си. След като скандалът гръмва, Кръстев със закъснение, но поправя „грешката си“ и така научаваме, че през 2017 г. той придобива два наследствени имота в Германия – къщи по 400 квадрата в Кобленц и Бопарт. Декларира ги обаче чак през 2020 г. Неговите колеги твърдят, че имал и хотел в Баден-Баден, но тази мълва не е потвърдена.
Източник: Уикенд