Брюксел дава милиони за степите в „Натура 2000“, а държавата отказва да ги изкупи

Собствениците на уникалните имоти по Северното Черноморие завеждат дело в Съда на ЕС

https://crimesbg.com/obshtestveni-temi/bryuksel-dava-milioni-za-stepite-v-natura-2000-a-darzhavata-otkazva-da-gi-izkupi/148120 Crimesbg.com
Брюксел дава милиони за степите в „Натура 2000“, а държавата отказва да ги изкупи

Собствениците на уникалните имоти по Северното Черноморие завеждат дело в Съда на ЕС

Собственици на имоти край морския бряг, които са част от уникалните понто-сарматски степи и попадат в „Натура 2000”, са категорични, че в най-скоро време ще заведат дело срещу България в Съда на ЕС. Уникалните за Европа степи се простират по Северното Черноморие – край Балчик, Каварна и Шабла, около нос Калиакра, селата Българево и Божурец. Общата площ на тази природна ценност е 2300 хектара. Територията, на която се простират степите, е проучена и очертана от експерти и еколози още преди години. Държавата тогава е поела и ангажимент да изплати обезщетения на собствениците на тези имоти, които попадат в „Натура 2009”. Само че досега тези хора не са получили и стотинка, затова се стягат за съдебна битка.

„По-голямата част от зоната на защитените степи се простира върху частни земи, но собствениците им нямат думата по въпроса, след като е преценено, че терените са „приоритетни местообитания”, обясняват ощетените. – Така ние се превърнахме в притежатели на терени, които не можем да ползваме по никакъв начин, а както се оказва, не ни дава и стотинка обезщетение.

Те допълват, че в другите страни в Европейския съюз такъв казус е невъзможен, понеже там никой подлага на съмнение правото на собствениците да получат компенсации.
Само че у нас ситуацията е обърната наопаки. 

При това се оказва, че има пари, при това специално отпуснати за целта от Брюксел. За програмния период 2014 – 2020 г. Европейският съюз е предоставил 13.430 млн. лв. Но какво се случва тук? На пръсти се броят уж обезщетените, а в района на с. Божурец например не е изкупен нито един имот. Собствениците обаче разбрали, че от европейските милиони са похарчени над 5 млн. лв. за заплати на чиновниците, които уж са ангажирани с управлението на проекта, а също и за консултантски услуги. Други пари пък били насочени към справяне на последствията от КОВИД-19. 

В същото време собствениците на имотите са се изръсили да събират разни документи с напразната надежда, че ще си вземат най-после парите за имотите. В крайна сметка им заявили да си гледат работата. 

На свой ред и досега те не спират да подават стотици жалби до Министерството на околната среда и водите, но не получават отговори. По техните думи за новия програмен период, който обхваща 2021 – 2027 г., парите за изкупуване на въпросните земи от държавата са удвоени. Но съвсем друг е въпросът какво планира министерството. 

Отново не е изкупен нито един имот нито през 2024, нито през 2025 г.
„Това е абсолютна гавра с нас“, казват ощетените собственици на иначе много красивите терени край морето. 

Защо държавата им отказва компенсации?
По думите на юристи, ангажирани в разплитането на този възел, се получава някаква криворазбрана „споделена отговорност“. При това собственикът поема всички загуби, а държавата запазва всички права. Класически пример е въпросното каварненско с. Божурец. Там държавата уж изпълнява ангажимента си към Европа за опазва природата, като в същото време признава собствеността на хората върху тези земи, но пък им забранява да ги ползват.

„Иронично и безпардонно отказва и компенсация и затова правото на частна собственост става просто една куха фраза“, допълват те. В крайна сметка имотите им са се превърнали в земя, без стойност, без икономическа значимост и без възможност да печелят от нея.

Затова последната им надежда сега е дело в Съда на ЕС. 
„това е единственият възможен изход, след като непрекъснато расте потокът от жалби на ощетени собственици до Европейската комисия“, обясняват запознати. – В България над нас от години се излива една „симфония“ от бюрократични оправдания и формални откази. Затова ще търсим спасение в европейското правосъдие, след като то в България очевидно отсъства“. Иронията е дълбока: в стремежа си да спаси природата, държавата ще бъде осъдена за нарушаване на основни човешки права.
Източник: Уикенд, crimesbg.com

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.