Телефони, санкции, поведение – как да дисциплинираме ученика?

https://crimesbg.com/obshtestveni-temi/telefoni-sankcii-povedenie-kak-da-disciplinirame-uchenika/164854 Crimesbg.com
Телефони, санкции, поведение – как да дисциплинираме ученика?

Учителският синдикат към КТ "Подкрепа" излезе с ясна позиция за сериозна промяна в образователната ни система. Сред основните искания са разтоварване на учебните програми, въвеждане на оценка за поведение, по-строг контрол върху мобилните телефони в училище и по-добри условия за преподавателите. Преди дни от синдиката съобщиха, че голямата част от анкетирани почти 5000 учители са подкрепили идеята, ако ученик носи телефон в училище, това да води до глоба за неговите родители.

Пред БНР председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров коментира:

"Основният въпрос е дали ще се реализира забраната за телефони в училище, защото тя през 2016 г. беше вменена в закона. От 2018 г. започнахме да дискутираме как тя ни действа и как евентуално няма да я спазваме. В момента около 10% от образователните институции са успели да създадат някакъв ред и телефоните да не се ползват, като не малка част от тях са и частните училища. От 2018 г. не сме успели да намерим прекия път към това да спасим учениците от телефоните".

По думите му телефонът е основният демотиватор на ученика в училище. Той е демотиватор и срещу социалното общуване, допълни Петров в интервю за предаването "Преди всички".

Според него мярката би била действаща, ако има санкция към родителя. Той уточни, че въпросът не е само да се търсят рестрикции.

"Училището, директорът или учителите няма как да събират финансови средства, ако се стигне до такава финансова санкция. В никакъв случай това няма да влиза и в училище най-вероятно. Но има начин, когато има една глоба, акт, да се събира от необходимите институции, както се прави в други образователни системи".

По думите му не е задължение на учителя да събира и съхранява телефоните на учениците:

"Това не е работа на учителя. Виждаме една доста сериозна реакция от българските учители, които не са готови и не искат да се заемат с това задължение, макар някъде вече да са ги накарали".

Искаме не само оценка за поведение, искаме целият училищен правилник да се спазва, категоричен бе Юлиян Петров. А за часа по добродетели изказа мнение, че такъв предмет ще помогне.

"Ако всички тези неща действат комплексно, ще имаме промяна", смята той.

bnr.bg

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.