Осем месеца след трагедията, която разтърси Сърбия и предизвика вълна от студентски протести, недоволството по улиците на редица сръбски градове не стихва. Ситуацията в страната продължава да е напрегната, а демонстрациите - все по-решителни.
В специално включване за предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS, кореспондентът на БГНЕС в Белград, Ели Юрукова, коментира последните наблюдения от мястото на събитията.
Хиляди отново на улицата
По думите на Юрукова протестите не са затихнали дори след осем месеца. Само снощи хиляди граждани отново излязоха по улиците на много сръбски градове. Освен в Белград, масови блокади и демонстрации се проведоха и в Нови Сад, където участниците в протестите почетоха паметта на жертвите от трагедията със срутването на навес на гарата.
"Игра на котка и мишка" с полицията
Ели Юрукова подчерта, че протестите постепенно се радикализират. Вчера в около 20 града са организирани блокади на основни пътища и кръстовища. По думите ѝ демонстрантите постоянно сменят местата си, като по този начин затрудняват полицията. „Наблюдателите преброиха над 200 премествания на групи протестиращи от едно място на друго", разказа кореспондентът.
Въпреки видимото полицейско присъствие в цял Белград, официалните органи на реда засега се въздържат от директна намеса. Цивилни агенти проверяват документи и следят ситуацията изкъсо.
Заплахи от президента Вучич
Според Ели Юрукова сръбският президент Александър Вучич вече е отправил публични заплахи за арести към всички, които участват в блокади на мостове и пътища. „Какви ще бъдат следващите ходове на Вучич, никой не знае със сигурност", допълни тя.
Лагер пред парламента - барикада или контрапротест?
На въпрос дали има организирани контрапротести, Ели Юрукова отговори, че към момента такива няма. Въпреки това, пред сръбския парламент все още стои така нареченият импровизиран лагер, блокиращ района около сградата.
Кореспондентът подчерта, че в този лагер се забелязват хора с криминално минало и почти никакви студенти. Според нея това е опит на Вучич да издигне своеобразна барикада, с която да защити властта.
Основните искания на протестиращите
Ели Юрукова посочи две основни искания на протестиращите студенти и граждани: премахването на лагера пред парламента и насрочването на предсрочни избори. До този момент сръбският президент не дава индикации, че е склонен да изпълни някое от тях.
Растящо напрежение и падащ рейтинг
Според наблюденията на Юрукова, обществените нагласи в Сърбия ясно показват спад в доверието към Вучич. „Рейтингът му непрекъснато пада, дори и в малките населени места, където традиционно се радваше на подкрепа", коментира тя.
Кореспондентът добави, че протестите се разрастват толкова бързо, че „няма достатъчно полиция, за да ги обуздае". Според нея, Сърбия в момента преживява социален подем, който тя определи като „начало на новата Сърбия".
Очаквания за бъдещето
„Въпрос на време е падането на Вучич", прогнозира Юрукова в края на включването си. Въпреки това, тя подчерта, че промяната няма да се случи „нито утре, нито вдругиден", но атмосферата в страната е такава, че рано или късно избори ще има.
Сред основните опасения на обществото са възможността Вучич да въведе извънредно положение, полицейски час или други ограничителни мерки, за да задържи властта си.
„Очевидно се върви в тази посока, защото студентите и гражданите не са уморени", заключи Юрукова.