Барселона е едно от любимите места в Европа за туризъм. Напоследък обаче градът не може да се справи с тълпите от туристи. Все по-скъпите и по-малко жилища за местните накара управата на Барселона да вземе радикално решение и провокира творчеството на жителите по необичаен начин.
Барселона е изправена пред безпрецедентна криза с недвижимите имоти. Наемите са се повишили с 68% през последното десетилетие, което прави все по-трудно за жителите да си позволят жилище. За да се противопостави на този скок в цените и феномена на свръхтуризма, кметът на града обяви радикална мярка: забрана на краткосрочните туристически наеми до края на 2028 г.
„Това е добра идея! Смятам, че жилищата трябва да са за хората, които живеят и работят тук, не за тези, които живеят извън Испания, които идват тук. Те могат да отидат в хотели или където и да е, но апартаментите трябва да са за хора, които работят тук", категорична е местна жителка.
Инициативата предизвика дебати. Платформи за отдаване под наем оспорват забраната, с мотив, че тя ще навреди на местната икономика. Отговорът на Барселона обаче е още по-категоричен - кметството обяви, че ще откупи от инвеститори емблематична сграда, в центъра на града, за да предотврати изгонването наематели, включително учител, превърнал се в символ на жилищната криза в Испания, след месеци на протести срещу високите цени и свръх туризма.
„Да изриташ хората на улицата, за да строиш туристически апартаменти... Знам, че хората обичат печалбата, защото това е, което движи света днес, парите, еврото! Но, намирам това за отвратително!", каза мъж от града.
Хосеп Торент е учител и живее в "Casa Orsola" повече от две десетилетия. Той е сред наемателите, на които беше съобщено, че договорите им за наем няма да бъдат подновени, след като частни инвеститори придобиха сградата с планове да трансформират апартаментите й в краткосрочни наеми за туристи. Изгонването му, одобрено със съдебно решение, беше отлагано неколкократно, а днес съседите на Хосеп празнуват решението, което ще им позволи да останат по домовете си.
Кризите могат да рушат, но и да обединяват. Силата на общността в Барселона е пример за това. Все по-голяма популярност в града набират кооперациите за съвместно живеене като алтернатива срещу високите цени на имотите.
cross