Разследване: Великобритания е уязвима за балистични ракети

https://crimesbg.com/po-sveta/razsledvane-velikobritaniya-e-uyazvima-za-balistichni-raketi/151735 Crimesbg.com
Разследване: Великобритания е уязвима за балистични ракети

НАТО ще призове сър Киър Стармър да увеличи значително разходите за противовъздушна и противоракетна отбрана, тъй като разследване на Sunday Times разкрива, че Великобритания е все по-уязвима за атаки с балистични ракети.

Искането ще бъде отправено официално тази година, когато военният съюз ще изпрати на членовете си актуализирани изисквания за силите, в които ясно ще бъдат посочени областите, на които те трябва да дадат приоритет, за да засилят колективната си отбрана, пише The Times.

Източници от отбраната твърдят, че редица страни от НАТО наскоро са изразили недоволство, че Обединеното кралство не допринася достатъчно за отбранителните щитове, необходими за защита на Европа от нападения с ракети с голям обсег.
Независимата група, която ръководи стратегическия преглед на отбраната, възложен от правителството да оцени състоянието и бъдещата насока на въоръжените сили на Обединеното кралство, е дълбоко обезпокоена от дупките в британската противоракетна отбрана.

Тя се ръководи от лорд Робъртсън от Порт Елън, бивш министър на отбраната от Лейбъристката партия и бивш генерален секретар на НАТО, и генерал сър Ричард Барънс, който е ръководил Обединеното командване на силите, и се очаква да се съсредоточи върху необходимостта от повече инвестиции.

Смята се, че в проекта на плана на НАТО, наречен „Цел за способностите до 2025 г.“, ще се повдигне въпросът за необходимостта Обединеното кралство да инвестира в системи за противовъздушна отбрана, известни като „въздушна отбрана с наземно базиране“ (SBAD), за защита на критична национална инфраструктура, като например атомни електроцентрали или военни бази.

Интервюта с повече от дузина военнослужещи и експерти в областта на отбраната разкриха нарастващия риск за Великобритания и нейните военни активи в чужбина, тъй като Китай, Русия и Иран бързо разработват балистични ракети, които могат да пресичат континенти със скорост, многократно надвишаваща скоростта на звука.

НАТО, защита
Също така може да се разкрие, че:

- военните кораби на Кралските военноморски сили рискуват да бъдат поразени от по-усъвършенствани балистични ракети, дарени от Иран или Русия на марионетни групировки като хутите в Йемен.
- Британските военни бази в чужбина и шпионски съоръжения, включително в Кипър, са изложени на нарастващ риск от недържавни участници и терористи.
- Други военни групировки в разкъсвани от войни държави от Близкия изток, като Либия, биха могли да нанесат потенциален удар по Лондон, ако се сдобият с ракети с голям обсег.
- Високопоставени източници от сферата на отбраната предупреждават, че Обединеното кралство „сега е в опасност“ и че до 15 години балистична ракета „ще може да удари Великобритания от всяка точка на света“.
- Военни източници твърдят, че военноморските сили настояват правителството в рамките на стратегическия си преглед на отбраната да одобри финансирането на заместващ разрушител, който да защитава Обединеното кралство от нападение с балистични ракети.
- Според източниците Обединеното кралство изразходва само 1,6 % от БВП за „конвенционална отбрана“, когато се изключат ангажименти като ядреното възпиране.

Докато опустошителните атаки на Русия с ракети с далечен обсег на действие срещу Украйна накараха други европейски държави да се борят за закупуване на повече средства за противовъздушна отбрана, Обединеното кралство не разполага със сухопътни средства за противовъздушна отбрана, които да защитават критичната инфраструктура или населените места от балистични ракети.

Пропуските в британската защита отдавна тревожат Джон Хийли, министъра на отбраната, но те бяха особено подчертани при едно от пътуванията му до военна база в чужбина. През нощта на 1 октомври британският консулски персонал, разположен в Акротири, базата на Кралските военновъздушни сили в Кипър, видя светли ивици, които се движеха над Средиземно море.

Това, на което станали свидетели, било нещо по-зловещо от метеоритен дъжд или фойерверк. Същата вечер Иран изсипа върху Израел безпрецедентен дъжд от 200 балистични ракети. От близо 200 мили се виждаха следите от ракетите на израелските системи за противовъздушна отбрана.

Докато небето в Близкия изток се осветяваше, Хийли беше по средата на полета до Акротири, за да наблюдава подготовката за потенциална евакуация на граждани на Обединеното кралство от Ливан, тъй като се очертаваше перспектива за израелска сухопътна инвазия.

Скоро след като самолетът Falcon 900LX се приземи, служители разказаха за видяното. „Виждаха ракетите над главите си. Някои хора в Кипър наистина не бяха сигурни дали се насочват към тях“, спомня си един от съветниците. Тази вечер се оказа поучителна за екипа на Хийли в повече от един аспект.

Шест месеца преди това, когато Техеран започна първия си кръг от удари, смесица от безпилотни самолети, крилати и балистични ракети беше елиминирана с помощта на воден от САЩ алианс, включващ Обединеното кралство, Франция и Йордания. Няколко от тях бяха свалени от британски тайфуни, издигнати от Акротири.

Но когато дойде вторият кръг през октомври, ролята на RAF беше ограничена до разузнаване и обмен на разузнавателна информация, тъй като изтребителите ѝ не разполагат с ракетни системи, способни да прихващат балистични ракети - най-трудните за сваляне ракети поради тяхната скорост и траектория.

Това само по себе си не е изненадващо; съществуват малко системи за борба с балистични ракети, изстрелвани от въздуха. Но според експертите по отбрана тревожното е, че по суша, въздух и море Обединеното кралство в продължение на десетилетия не е успяло да инвестира в антибалистични системи, което прави него и ключови обекти в чужбина все по-уязвими.

Свръхзвукова заплаха

За разлика от крилатите ракети, които летят по относително права линия на малка височина, балистичните ракети са по-трудни за прехващане, тъй като следват дъгообразна траектория - някои от тях могат да достигнат до горните слоеве на атмосферата или до космоса - преди да се върнат обратно с нарастваща скорост.

По време на Студената война се приемаше, че единственият вид, който може да бъде изстрелян към Великобритания, ще носи ядрена бойна глава. Но тази логика беше разобличена през последните години от вълната от атаки с балистични ракети, които показват, че срещу Обединеното кралство могат да бъдат използвани оръжия с голям обсег под прага, който може да предизвика ядрена война.

Понастоящем Иран разполага с арсенал от около 3000 балистични ракети, сред които Emad и Ghadr, способни да развиват скорост от 4600 км/ч.

Русия разполага с много повече, включително стотици междуконтинентални балистични ракети (МБР). В Украйна тя наскоро разположи ракетата „Орешник“, способна да достигне скорост 10 Мах, десет пъти по-висока от скоростта на звука, и да поразява цели на разстояние 3410 мили - достатъчно голям обсег, за да достигне по-голямата част от Европа.

Междувременно Китай и САЩ се надпреварват да разработват хиперзвукови ракети, които могат да маневрират във въздуха и са по-трудни за сваляне.

ракети

„Причината, поради която Великобритания има много слаба въздушна отбрана, е, че в продължение на 30 години никой не е смятал, че имаме нужда от нея“, казва високопоставен източник от отбраната. „Това, което видяхте в Украйна и Израел, говори за обратното. Хората не мислят, че Обединеното кралство е в опасност. Но, разбира се, сега Обединеното кралство е в опасност.“

През последните години фанатични бойни групировки също се сдобиха с оръжия с голям обсег на действие. Хутите, подкрепяна от Иран милиция в Йемен, подобно на своя спонсор Иран, изстреляха балистични ракети към Израел - на разстояние 1200 мили.

Макар че хутите не разполагат с такъв обсег, че да застрашат Великобритания, трима източници от отбраната заявиха, че двете британски военни бази в Кипър - Акротири и Декелия - са все по-обезпокоителна зона за Министерството на отбраната и скоро могат да станат уязвими за нападение от този вид недържавен враг.

Тези бази са не само жизненоважни пунктове за разполагане на британски военни сили в Близкия изток, но в тях се намират подслушвателни кули и обширни британски и американски шпионски съоръжения. Бивш министър на отбраната заяви: „Кипър има две функции: имаме военните бази, но много по-важна е функцията му за събиране на разузнавателна информация. Уязвимостта е по-скоро към тероризма. В Кипър сме уязвими просто защото в действителност там нямаме постоянна противовъздушна отбрана“.
Други разкъсвани от войни държави в Близкия изток са много по-близо до Обединеното кралство. Ако някоя войнстваща група в Либия бъде въоръжена с балистична ракета от Русия или Иран, тогава Лондон може да бъде заплашен.

Високопоставен военен източник заяви, че Великобритания може да бъде атакувана от всяка посока, ако балистична ракета бъде изстреляна от кораб, подводница или самолет. „След 15 години балистична ракета ще може да удари Великобритания от всяка точка на света“, каза той. „Но решаването на този проблем е много скъпо.“

С развитието на заплахата съюзниците на Великобритания похарчиха десетки милиарди лири, за да разработят свои собствени защитни щитове. САЩ вече разполагат с обширни системи за борба с балистични ракети, за да защитят себе си, както и европейските си партньори в НАТО.

Израел също е разработил една от най-модерните многопластови системи за противоракетна отбрана в света, неразделна част от която е „Железният купол“.

Загрижена за огромната дупка в европейската противовъздушна отбрана, Германия подписа миналата година споразумение с Израел на стойност 3,2 млрд. паунда за закупуване на Arrow 3 - система с голям обсег, предназначена да прихваща балистични ракети извън земната атмосфера, ограничавайки последиците от ядрен взрив.

Берлин направи това като част от инициативата „Европейски небесен щит“ (ESSI) - алианс, създаден за защита на континента от руски ракети.

През октомври Стармър подписа споразумение за сигурност с Германия за съвместна работа в областта на противоракетната отбрана, включително чрез ESSI. Хийли създаде и инициативата „Диамант“ - партньорство с други държави от НАТО за по-добро интегриране на противоракетната отбрана. Обединеното кралство се присъедини към европейска програма за разработване на нови ракети с голям обсег на действие.

Но освен тези инициативи, които все още са в начален стадий на развитие, високопоставени военни лица и експерти предупреждават, че противоракетната отбрана на Обединеното кралство е крайно недостатъчна в сравнение с други военни сили.

В речта си пред Фрийманския институт за въздушни и космически изследвания през ноември сър Ричард Найтън, ръководител на RAF, изказа предположението, че това дългосрочно неинвестиране в противоракетната отбрана се дължи преди всичко на „дивидента от мира“ след края на Студената война.

Когато заплахата започна да отминава, инвестициите бяха насочени към други приоритети“, добави той. „Но това се промени и ние видяхме това в Украйна, значението на противовъздушната отбрана, но също така, ако погледнете какво се случи в Израел и Близкия изток, картината на заплахите се промени.“

Понастоящем Обединеното кралство почти изцяло разчита на флота си от разрушители „Тип 45“ за осигуряване на защита срещу балистични ракети по целия свят, а деветте фрегати „Тип 23“ - от които само шест бяха в експлоатация към ноември - покриват и по-малко сложни заплахи като крилати ракети и безпилотни самолети. Тип 45 трябва да бъде изведен от експлоатация между 2035 и 2038 г.

Основната функция на Тип 45 е да защитава флота, но те също така редовно се изпращат за охрана на Великобритания, Кипър и други бази в чужбина. През 2023 г. сър Ник Картър, бившият началник на щаба на отбраната, заяви пред комисия в общината, че „вероятно Type 45 е единственият потенциал, с който страната разполага“, за да се справи с видовете ракетни атаки, отприщени от Русия в Украйна.

Type 45 са оборудвани с Sea Viper, противовъздушна ракетна система, състояща се от две радарни системи и произведените във Франция и Италия ракети земя-въздух Aster, осем от които могат да бъдат изстреляни за по-малко от десет секунди, за да унищожат въздушни заплахи на повече от 70 мили. Неотдавна те помогнаха за отблъскване на безпилотни и ракетни атаки на бойците хути срещу търговски кораби в Персийския залив и Червено море.

През април HMS Diamond отблъсна атака с балистична ракета, като това беше първото подобно прехващане от страна на военноморските сили след войната в Залива. Военни служители обаче твърдят, че това е било в горната граница на възможностите на разрушителя, а експертите смятат, че той не е в състояние да се защити от типа ракетни атаки с по-голям обсег, извършвани от Иран срещу Израел. Тип 45 също така не разполага с достатъчно запаси от противовъздушни ракети.

DragonFire, лазерно енергийно оръжие, което ще бъде инсталирано на военните кораби от 2027 г., ще може да унищожава безпилотни самолети, самолети и по-малко сложни ракети на част от цената на конвенционалните средства за противовъздушна отбрана, но не е предназначено основно за борба с балистични ракети.

През януари миналата година правителството на Сунак обяви и модернизация на Sea Viper на стойност 405 млн. паунда, за да му осигури антибалистични способности със среден обсег, което го превръща в най-модерната система в Европа. Въпреки това се очаква програмата да бъде въведена изцяло едва в началото на 2030 г.

МО е обезпокоено, че скоро военните кораби на ВМС могат да бъдат изложени на риск от потъване. Джеймс Картлидж, министърът на отбраната в сянка, който до изборите беше министър на доставките в областта на отбраната, намекна за това през септември, когато в писмо до прегледа на Робъртсън предупреди за необходимостта да се ускори модернизацията на Sea Viper, за да се намали „заплахата от балистични ракети за нашите кораби“.

Високопоставени източници от отбраната заявиха, че Картлидж отразява опасенията на МО, че подкрепяните от Иран групировки, особено хутите, могат да използват по-сложни балистични ракети, придобити от Техеран, за да атакуват британски военни кораби. Сега се смята, че това е средносрочна, ако не и непосредствена заплаха - каза един от тях.

Тип 45 също така е твърде разтегнат. През 1998 г., когато бяха предложени за пръв път, намерението беше да се построят десетина. С течение на годините този ангажимент бе намален наполовина. Източници от военноморските сили разкриха, че обикновено само два Type 45 са в морето във всеки един момент, като два от тях са в ниска степен на готовност, а други два са в пристанище и се подлагат на техническо обслужване. Техните многофункционални радари „Сампсън“ имат обхват от 250 мили, което означава, че цялото Обединено кралство не може да бъде наблюдавано едновременно за настъпващи заплахи само от един разрушител.

Майкъл Кларк, бивш директор на Кралския институт на обединените служби, заяви, че това означава, че британските военни кораби все още до голяма степен зависят от защитата на САЩ.

Обединеното кралство разполага и с някои наземни системи за противовъздушна отбрана (GBAD), най-вече Sky Sabre - система за противовъздушна отбрана с малък обсег, която може да елиминира изтребители, безпилотни самолети и интелигентни бомби с лазерно насочване. Въпреки че МО отказва да съобщи колко такива системи притежава Обединеното кралство, се знае, че броят им е бил удвоен до четири при управлението на торите.

Експертите отново поставят под въпрос дали това е достатъчно: един от тях е разположен на Фолклендските острови, а друг е прекарал две години в Полша, защитавайки Украйна, и е отзован в Обединеното кралство, където се очаква да засили сигурността. Обединеното кралство разполага и с поне три батареи Starstreak - преносима високоскоростна ракета, която може да сваля хеликоптери и изтребители. Нито една от тези системи не е предназначена за сваляне на балистични ракети.

Министерството на отбраната разчита на радарни системи за ранно предупреждение, а единственият радар за балистични ракети се намира в RAF Fylingdales, Северен Йоркшир. Въпреки че в стратегическия преглед на отбраната от 2015 г. се съдържаше ангажимент за закупуване на нов такъв, проектът беше отложен през 2022 г. като част от мерките за съкращаване на разходите и сега няма да бъде пуснат в експлоатация преди 2029 г. Обединеното кралство също така съкрати новия си флот от E-7 Wedgetails, усъвършенстван самолет за въздушно наблюдение за ранно предупреждение, от пет на само три.

Говорител на правителството на Обединеното кралство заяви: „Ангажиментът ни към НАТО е непоколебим и ние сме напълно готови да възпираме и да се защитаваме срещу всяка заплаха заедно с нашите съюзници от НАТО. В по-широк план националната сигурност е в основата на нашия План за промяна и е приоритет, след като през последните 14 години въоръжените ни сили бяха обезкървени.“

Списъкът с покупки

Тъй като последният разрушител „Тип 45“ трябва да излезе от строя през 2038 г., военноморските сили знаят, че Великобритания рискува да бъде изложена на още по-голям риск, и направиха финансирането на флота от „Тип 83“ - оборудван с нови усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана - ключово искане в рамките на представянето си в стратегическия преглед на отбраната.

И все пак способността на Хийли да доставя сега рискува да бъде възпрепятствана от сили извън неговия контрол. Искането на НАТО Обединеното кралство да подобри противовъздушната си отбрана може да създаде главоболие за правителството. Високопоставени фигури във въоръжените сили са загрижени, че прекаленото фокусиране върху противовъздушната отбрана за колективната отбрана на НАТО може да доведе до отклоняване на пари от специфичните нужди на Обединеното кралство.

Очаква се Доналд Тръмп да използва следващата среща на върха на НАТО през юни, за да поиска членовете да харчат 5 процента от БВП за отбрана. Обединеното кралство харчи по-малко от половината от това и докато Starmer обеща да постигне 2,5 процента, не е определен график.

Тъй като противниците на Великобритания стават все по-смели и опасни, въпросът е дали министрите могат да си позволят да увъртат повече.

dnes.bg

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.