Амнистия за данъците за сгради и автомобили

https://crimesbg.com/regionalni/amnistiya-za-danacite-za-sgradi-i-avtomobili/149365 Crimesbg.com
Амнистия за данъците за сгради и автомобили

Има декларирани задължения към държавната хазна за 3-4 млрд. лв.

Няма да важи за доходи от престъпна дейност

Стари данъчни задължения за жилища, автомобили и такса смет ще може да бъдат платени през 2025 г. без наказателни лихви за просрочие. Това е част от данъчната амнистия, която предлага Министерство на финансите заедно с проекта на бюджет за следващата година.

Наказателната лихва за данъчни задължения е в размер на основния лихвен процент на БНБ плюс 10 на сто. От 1 декември основният лихвен процент на Централната банка беше намален на 3,04%, при 3,22% за предходния месец. Това означава, че наказателната лихва в момента е малко над 13 на сто. От края на 2015 г. до месец септември 2022 г. основната лихва на Централната банка беше нулева, но след това започна за нараства и от месец юли 2023 г. насам е в границите между 3 и 4 на сто. Това означава, че ако човек не си е плащал данъка и такса смет за апартамента в продължение на 4-5 години, може да е натрупал значителен дълг под формата на наказателни лихви.

Идеята на Министерство на финансите е през 2025 г. да има амнистия за лихвите за просрочие, ако хората и фирмите доброволно решат да платят старите си задължения. Няма нито една община в страната, в която събираемостта на местните данъци да е 100%. В най-големите общини, като столична, Варна и Пловдив, събираемостта по принцип е по-висока отколкото в редица по-малки населени места, но отново е доста далеч от стоте процента. В по-бедни райони, като например в община Видин, събираемостта на местните данъци и такси е доста по-малка. Очакванията са, че с данъчната амнистия хората ще решат да платят стари дългове и така в общините ще влязат свежи пари.

С бюджета за 2025 г. ще бъдат предложени две данъчни амнистии, каза преди дни министърът на финансите Людмила Петкова. Първата ще бъде за декларирани, но невнесени в срок данъци и осигуровки, а втората - за недекларирани доходи, добави тя. Идеята е хората и фирмите да могат да платят старите си данъчни задължения без лихви и глоби, ако го направят през следващата година. Според данни на Министерство на финансите има декларирани задължения към държавната хазна в размер между 3 млрд. и 4 млрд. лв., които не са платени. От предложените от Министерство на финансите мерки за повишаване на приходите в бюджета именно от данъчната амнистия се очакват най-големи допълнителни приходи в размер на близо 5 млрд. лв. Но дали това реално ще стане е трудно да бъде прогнозирано, защото зависи от решенията на отделните фирми и граждани, както и от това дали те имат възможност да платят старите си задължения.

Възможно е данъчната амнистия да има и друг ефект. Хората и фирмите да платят част от старите си задължения, за да изчистят лихвите за просрочие, натрупани в продължение на години, а да не платят нови задължения към хазната, върху които тепърва ще бъдат трупани лихви. С надежда, че след години и те може да бъдат опростени.

Целта на данъчната амнистия за недекларирани доходи е да бъдат изсветени доходите, стана ясно от думите на министъра на финансите. Данъчната амнистия обаче няма да важи за доходи, които са свързани с престъпна дейност, като например от пране на пари, корупция, тероризъм и др. За да се възползват от данъчната амнистия хората и фирмите вероятно ще трябва да попълнят декларация за произхода на съответните доходи и печалби. Ясно е, че никой няма да напише, че парите са от корупция. Остава открит въпросът дали данъчните ще могат да проверят дали информацията за източника на парите е вярна. Може да се окаже, че много хора са изкарали огромни суми от гледане на картофи или царевица върху няколко декара земя.

Вдигат пенсиите с между 8 и 9 на сто

Точно с колко ще бъдат увеличени пенсиите от 1 юли 2025 г. ще стане ясно догодина.

Запазват парите за безработица

Пенсиите ще бъдат повишени с между 8 и 9 на сто от 1 юли 2025 г., а още от 1 януари максималният осигурителен доход ще стане 4130 лв. Това са част от предложенията на служебното правителство, които са включени в проекта на бюджет за следващата година.

Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на настоящата 2024 г., ще бъдат увеличени от 1 юли 2025 г. с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, определен по „швейцарското правило“ - с 50% от инфлацията и с 50% от ръста на средния осигурителен доход, пише в проекта на бюджет. Прогнозата е увеличението да бъде между 8 и 9 на сто. Точната стойност да бъде определена след получаване на отчетните стойности за двата показателя - инфлация и осигурителен доход.

От 1 юли 2025 г. минималната пенсията за стаж и възраст и свързаните с нея минимални размери на пенсиите за трудова дейност също ще бъдат увеличени по „швейцарското правило“. Социалната пенсия ще бъде увеличена със същия процент от средата на 2025 г.

Таванът на пенсиите няма да бъде увеличаван и през следващата година той остава 3400 лв.
По отношение на разходите на бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) не се предлагат други промени, като ще се запазят размерите на всички обезщетения, изплащани от НОИ. Няма да бъдат променяни минималният и максималният размер на обезщетенията за безработица. Запазва се на 780 лв. обезщетението през втората година от майчинството.

Ръст на осигуровките не се предвижда, не се променя и утвърдената схема за нарастване на възрастта и стажа за пенсиониране. За мъжете трета категория труд възрастта ще бъде 64 години и 8 месеца, при стаж от 39 години и 8 месеца, а жените ще се пенсионират при навършване на 62 години и 4 месеца и 36 години и 8 месеца стаж.

Вече е решено, че минималната заплата от началото на следващата година става 1077 лв. От Министерство на финансите предлагат това да бъде и минималният осигурителен доход. Максималният осигурителен доход ще нарасне с 380 лв. от сегашните  3750 лв. на 4130 лв. За следващите три години е планирано увеличение на максималния осигурителен доход с по 300 лв. Така през 2026 г. ще стане 4430 лв., през 2027 г.-  4730 лв., а през 2028 г. - 5030 лв.

Средният размер на пенсията заедно с добавките към нея през 2025 г. се предвижда да достигне 975,64 лв. Номиналното увеличение е с 10,5%, при среден размер 883 лв. за тази година. Очаква се реален ръст на пенсиите от 7,9 на сто, при прогнозирана средногодишната инфлация от 2,4 на сто за следващата година.

В бюджета на ДОО са заложени разходи от 27,4 млрд. лв. Това е ръст от малко над 3 млрд. лв. спрямо тази година. За пенсии е планирано догодина да бъдат дадени 24,1 млрд. лв., или с 11,6% повече, отколкото пред тази година. Увеличението на пенсиите от 1 юли следващата година е допълнителен разход от над 1 млрд. лв., а разходите за пенсии ще бъдат 11,2% от брутния вътрешен продукт.

Дефицитът в бюджета на ДОО за 2025 г. ще бъде над 11 млрд. лв., 10 млрд. лв. от които са във фонд "Пенсии". Този дефицит ще бъде покрит от републиканския бюджет, където влизат приходите от данъци.

Като цяло разходите за бюджетни заплати ще нараснат с 10%, но за военни, полицаи и учители увеличението ще бъде по-голямо.

Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“, през „Труд news”:

Аварийни мерки ще взривят бюджетите за следващите години

От Министерство на финансите предлагат аварийни мерки, които водят до еднократни приходи в бюджета, а не системни мерки, които да компенсират дефицита в бюджета и през следващите години. Има увеличение на разходите, а срещу тях няма приходи. При действащото законодателство разходите в бюджета за следващата година нарастват с 18 млрд. лв., а предлагат аварийни мерки, които не е ясно до какво ще доведат. Трябва да имат тригодишна прогноза за стабилен бюджет, а това няма как да стане с предлаганите мерки. Ще взривят бюджета за следващите години, ако не създадат устойчивост.
Грешка беше обвързването на някои разходи на бюджета с процент от брутния вътрешен продукт, както и обвързване на ръста на заплати със средната заплата за страната. Така си връзваш ръцете. Необходимо е да може да си гъвкав при съставяне на бюджет.

КТ „Подкрепа“ е против данъчната амнистия на недекларирани доходи. Не може държавата да играе роля за изпирането на едни пари. Едни хора ще извадят един кеш и парите ще станат чисти.

Трябва да бъде направен преглед на осигурителната база. Не е редно върху доходите от капитал да не се плащат осигуровки. Това са например доходи от дивиденти, от продажба на акции. Ако върху доходите от капитал се плащат осигуровки, ще бъдат увеличени приходите в бюджета на държавното обществено осигуряване.

Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, през „Труд news”:

Прехвърлят тежестта на решенията за следващата година

Данъчната амнистия не е най-важното нещо в проекта на бюджет за 2025 г. Ако нещо трябва да се коментира, това е отказът да бъде предложено каквото и да е разумно нещо в разходната част на бюджета. Това, което е предложено като философия, не решава проблема. Оставам с усещането, че идеята е да се прехвърли тежестта на решенията за следващата година. Но така, както са предложени нещата, те само задълбочават проблемите в бюджета, които вече са ясни. Кърпят бюджета с еднократни мерки, просто за да бъдат прехвърлени проблемите за следващ период. Ако това бъде прието в този вид, в който се внася, тогава догодина ще трябва да дискутираме доста по-сериозни увеличения на общоприетите данъци.

Предлагат допълнителен данък върху печалбите, данъчна амнистия, да не пропускаме данъка върху подземните богатства, защото той е с много съществено отражение както върху минната индустрия, така и изобщо върху идеята в България да идва някакъв нормален инвеститор в бъдеще. Идеята да облагаш печалба на банките за 2023 г., тоест две години назад, противоречи на законодателството в България, но противоречи и на всяка една логика, която може да съществува. Аз се шегувам, че 1974 г. е била една от най-успешните години от стопанска гледна точка в историята на България. Защо да не върнем да обложим 1974 г. Ясно е, че това е абсурдно. Опитвам се да подчертая абсурдността на тези идеи да бъде пълнен по някакъв начин бюджетът. Всъщност той не се пълни, а се замазва ситуацията, за да може нищо конкретно да не бъде предприето в разходната част.

Трябва да бъдат ревизирани промените през последните три години, които доведоха до тази дестабилизация в бюджета. Ако не бъде направено това, структурните проблеми в бюджета ще се задълбочават, ние ще продължаваме да говорим за увеличение на бюджетни заплати без да говорим за това, което трябва да прави бюджетът. Той финансира услуги и трябва да говорим именно за тези услуги, как да ги получаваме по-ефективно, как се финансират, достатъчни ли са, качествени ли са и т.н.

Има много противоречия, липсва икономическа логика, в това, което се прави. Идеята само да се запушат дупките в бюджета без зад това да стои никаква рационалност е много неработеща. Идеята да бъдат облагани печалби на банките назад е незаконна. Да оставим, че това ще има отражение поне в няколко плана чисто икономически. Какво е посланието към инвеститорите, заедно с останалите мерки. Че няма значение дали си честен, няма значение какви са били законите, при които си дошъл да инвестираш в тази държава, защото всеки може да направи каквото си иска от страна на държавата, защото на някой така му изнася.

Автор: Стефан Кючуков

trud.bg

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.