На финала на археологическия сезон на Перперикон археолозите разкриха ареа сакра, или свещена зона. В южния квартал на скалния град са разположени цели 6 езически храма, а само на метри от тях е голямата християнската базилика.
В средата на ноември, което е необичайно време за археологически разкопки, мъглата обвива Перперикон, сякаш за да запази тайните му от последните хилядолетия, които учените разкриват вече четвърт век. „Това са 25 години. Тази година е юбилей. За това време ние разбрахме каква е хронологията на Перперикон - всъщност 7000-годишна история, ако може така да се обобщи", коментира археологът проф. Николай Овчаров.
Под пластовете пръст в южния квартал при най-дългата досега експедиция - цели 5 месеца, изникват поредните добре запазени данни за миналото. В края на сезона археолозите определят южния квартал на Перперикон като Ареа Сакра заради многото открити езически храмове. „Те са от периода III-IV век, т.е. от финала на езичеството, което обаче се оказва, че в Източните Родопи е един от най-интензивните периоди. Той буквално граничи с приемането на християнството, което става в същите десетилетия - в началото на V век. Малко по-късно е построена голямата базилика, която виждаме в южния квартал", обяснява проф. Овчаров.
Стотици са артефактите, които дават сведения за живота на предците ни в преходната точка между Изтока и Запада. „Показват ни, че Перперикон, като градски център в средновековието, особено е поддържал търговски и политически контакти дори със Западна Европа", разказва историкът Николай Бояджиев.
Работата по разкриването на тайните на Перперикон ще продължи следващото лято.
Нова телевизия, „Събуди се"