Със заповед на Морска администрация от днес в Бургаския залив се въвежда 35-километрова зона, в която няма да се допуска танкери да чакат на рейд, съобщиха от община Бургас.
Решението беше обявено на среща, свикана от кмета на Бургас Димитър Николов. В нея участваха областният управител Владимир Крумов, представители на Морска администрация, ръководството на Лукойл Нефтохим Бургас и на ДП „Пристанищна инфраструктура“.
Повод за срещата са множеството сигнали от бургазлии за натрапчива миризма на нефтени продукти.
По време на срещата стана ясно, че заради въведените санкции в момента Лукойл Нефтохим Бургас зарежда два вида нефт – лек и тежък, за да може инсталацията на рафинерията да работи нормално.
Практиката е част от този нефт да се смесва в открити води по т.нар. метод Ship to Ship. От няколко седмици това се случва на 35 км от Бургас.
Част от танкерите, които са натоварени с лек нефт обаче чакат на рейд на около 3 км от брега. Заради високите температури този тип нефт се изпарява много по-бурно и най-вероятно това е причината за силната миризма.
Експертите са на това мнение, защото в дните, в които е имало претоварване по метода Ship to Ship, сигнали не са подавани, твърдят от община Бургас.
Забраната важи за абсолютно всички танкери, независимо от товара им и за кое пристанище са предназначени. Съгласно заповедта танкерите ще изчакват в определения район потвърждение от пристанищния оператор за заставане на кей. Нареждането за начало на маневрата ще се дава от „Управление на корабния трафик – Бургас”. След вдигане на котва танкерът следва определения за заставане на кей курс без спиране. При напускане на района, капитанът е длъжен да намали налягането в танкерите до минималното допустимо от гледна точка на безопасността.
Контролът на зоната за недопускането на танкери ще се осъществява от Морска администрация.
Докато управляващите в България и Брюксел убеждават обществото, че налагат жестоки санкции на Русия, те заобикалят собствените си санкции. Руският петрол влиза у нас като египетски, а не руски чрез претоварване от кораб на кораб, разкри разследване на Обективно.БГ.
От Дирекция „Морска администрация“ в Бургас заявиха за Обективно.БГ, че танкерите имат разрешение да извършват претоварването под строг контрол и спазвайки стриктно правилата за безопасност, за да няма разлив в морето. Ако претоварването се извърши по-навътре, в международни води, има екологичен риск, тъй като няма да има контрол от морските власти.