Скала на Марс разкри изненадващо жълто съкровище, след като "Кюриосити" случайно разчупи незабележителната ѝ външна част.
Когато марсоходът претърколи 899-килограмовото си тяло върху скалата през май, скалата се разчупи и разкри жълти кристали сяра Въпреки че сулфатите са доста често срещани на Марс, това е първият случай, в който на Червената планета е открита сяра в чистата ѝ елементарна форма.
Това, което е още по-вълнуващо, е, че каналът Гедиз Валис, където "Кюриосити" намери скалата, е осеян със скали, които подозрително приличат на серната скала, преди да бъде случайно смачкана, което предполага, че по някакъв начин елементарната сяра може да е в изобилие там на някои места.
"Да откриеш поле от камъни, направени от чиста сяра, е като да откриеш оазис в пустинята," каза през юли ученият по проекта "Кюриосити" Ашвин Васавада от Лабораторията за реактивно движение на НАСА.
"Това не би трябвало да е там, така че сега трябва да го обясним. Откриването на странни и неочаквани неща е това, което прави изследването на планетите толкова вълнуващо."
Сулфатите са соли, които се образуват, когато сярата, обикновено под формата на съединение, се смеси с други минерали във водата. Когато водата се изпари, минералите се смесват и изсъхват, оставяйки сулфатите след себе си. Тези сулфатни минерали могат да ни разкажат много за Марс, например за историята на водата в него и за това как е изветрял с течение на времето.
Чистата сяра, от друга страна, се образува само при много тесен набор от условия, за които не е известно да са настъпили в района на Марс, където "Кюриосити" направи своето откритие.
Има много неща, които не знаем за геоложката история на Марс, но откриването на количества чиста сяра, които просто се мотаят по марсианската повърхност, предполага, че има нещо доста голямо, за което не знаем.
Сярата, както е важно да се разбере, е основен елемент за целия живот. Обикновено тя се приема под формата на сулфати и се използва за производството на две от основните аминокиселини, от които живите организми се нуждаят, за да произвеждат протеини.
Каналът Гедиз Валис е район с богата марсианска история, древен воден път, чиито скали сега носят отпечатъка на древната река, която някога е текла по тях, преди милиарди години.
"Кюриосити" проби дупка в една от скалите, вземайки прахообразна проба от вътрешността ѝ за химически анализ, и все още си проправя път по-надълбоко по канала, за да види какви други изненади може да чакат точно зад следващата скала.
fakti.bg