"Сбогом, и благодаря за вниманието!"

https://crimesbg.com/zabavno/sbogom-i-blagodarya-za-vnimanieto/147082 Crimesbg.com
"Сбогом, и благодаря за вниманието!"

"Сбогом, и благодаря за вниманието!", е записал на финала на "най-смешната автобиография" Бранислав Нушич - сръбски писател и комедиограф, роден преди 160 години и оставил ярки следи в сърцата на българите със своята обективна оценка за събитията в братоубийствената Сръбско-българска война.

Бранислав Нушич / Източник: Издателство "Колибри"

 

 

ОщеСръбският режисьор Стефан Арсениевич: Светът не може да функционира в разделение

Режисьорът Стефан Арсениевич: Как в Средновековието има поема за изневярата, а в 21 век проблем е цветът на кожата

 

Бранислав Нушич е роден на 20 октомври (8 октомври стар стил) 1864 година в Белград, във влашко семейство от битолското село Магарево. Рожденото име на бъдещия писател ще ви се стори странно - Алкивиад ал Нуша. Очевидно и той самият е смятал така и на 18 го сменя с Бранислав Нушич - името, с което ще стане известен.

Детството на Нушич е трудно. Той е четвъртото дете на виден търговец на зърно, който скоро след раждането на сина си, загубва богатството си. Семейството се преместило в Смедерево, където Нушич учи в основното училище и първите две години от гимназията. Завършва гимназия в Белград.

 

 

Още"Автобиография" от Бранислав Нушич - една славна книга, известна с искрящото си остроумие

"Автобиография" от Бранислав Нушич - една славна книга, известна с искрящото си остроумие

 

 

Будният младеж узрява бързо и на 19 написва първата си комедия "Народен депутат", която ще бъде поставена на сцената тринадесет години по-късно, чак през 1896 година. Причината е, че творбата яростно осмива политиците, политическите партии и борбата за власт. Същата участ има и следващата комедия на Нушич - "Подозрителна личност" от 1887 година, в която основен герой е сръбската бюрокрация.

За да оценим обективно личността на Нушич, трябва да припомним особеностите на времето, в което живее. Нушич израства в динамични за Балканите времена. Съединението на Източна Румелия с Княжество България на 6 септември 1885 година не е добре прието от съседните малки балкански държави. Княжеството удвоява площта си, с което изменя съотношението на силите на полуострова и заплашва да се превърне в претендент за най-големия дял от наследството на разпадащата се Османска империя.

Бюст на Бранислав Нушич в Двор на кирилицата / Източник: Двор на кирилицата

dir.bg

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.