Течното злато като митология, история и философия на живота
Българин даде 265 хиляди лева за 81-годишен сингъл малц еликсир
“Прекалено много от всичко е лошо, но прекалено много хубаво уиски никога не е достатъчно!” С този вечен цитат на американския литературен исполин Марк Твен започваме нова поредица за света на уискито. Eдна вкусна сага за Златната течност не просто като алкохол, а като история, естетика, митология и философия на живота. И колкото по-качествено, толкова по-добре. Припомняме си и световната новина за българина, който тази година купи за 265 хиляди лева една от 288 бутилки сингъл малц уиски, направени през 1940-те години от шотландската марка The Macallan.
През 2024 година за първи път български уиски ентусиасти и ценители получиха достъп до толкова лимитирано издание на производителя. “The Reach е най-доброто доказателство за отдадеността на The Macallan към постигане на съвършенство, което е отразено както в 81-годишната скъпоценна течност, така и в изключителната, единствена по рода си декантера и скулптурата, която я държи”, заяви още през лятото Анна Метаксас, регионален посланик за Източна Европа и Гърция на компанията, която тази година празнува 200 години от създаването си.
Рядкото 81-годишно сингъл малц уиски The Reach е най-старото уиски, произвеждано от The Macallan от една дъбова шери бъчва. Тъмната, скъпоценна напитка е обвита в изящна декантера, изработена от духано горещо стъкло и поставена върху бронзова скулптура на три ръце.
Една от тях е в памет на работниците от дестилерията от 1940 г., които са допринесли за създаването на уникалното уиски в трудни времена преди повече от осем десетилетия. Другата ръка е тази на някогашния председател Алън Шиач, чийто дядо е бил начело на компанията, когато уискито бива поставено в бъчвата. Третата е на днешния майстор уиски производител Кирстин Кембъл, която внимателно подбира бъчвата от 1940 г., използвана за създаването на The Reach, и която взема решението, че сега е моментът да сподели това уиски със света.
Бъчви със златната течност
През последните години по-заможните българи инвестират в лимитирани серии уискита. Те гледат на висококачествената напитка като място за влагане на пари, както златото и недвижимите имоти. Колкото по-отлежало е едно уиски, толкова по-скъпо е.
Дестилерията Макалън е основана от Александър Рийд (фермер и учител) през 1824 г., и тогава става една от първите дестилерии в Шотландия, които получават законен лиценз. Първоначално дестилерията се нарича Elchies Distillery. В края на XIX в. производството е разширено и преименувано на Macallan-Glenlivet, а през 1980 г. префиксът Glenlivet е премахнат.
Според една от версиите името Macallan идва от галските думи - Magh, което означава “плодородна равнина”, а Ellan (St Fellan) е името на ирландски монах, който пътувал много в Шотландия, разпространявайки идеите на християнството през VIII век. Членът “The” на етикета показва, че скочът е бутилиран от самата дестилерия под строгия надзор на майстора.
Ръководството на компанията се е сменяло многократно, но концепцията на марката, фокусирана върху създаването на продукт с най-високо качество, е останала непроменена. Значителен принос за създаването на славата на марката има Джеймс Стюарт, който купува земята, на която е разположена дестилерията. Така компанията се сдобива със собствена къща - имението Easter Elchies House, построено през 1700 г. Успехът е развит от Родерик Кемп и неговия потомък Алън Шич, които разширяват производството и поземлените владения на Макалън.
Макалън е една от най-известните дестилерии в Шотландия. На първо място, тя е ценена заради това, че е внимателна към традициите на производство и отлежаване на напитката. Най-популярната линия уиски отлежава в скъпи бъчви от шери. По поръчка на дестилерията бъчвите се изработват в Испания, а след това се изпращат в Гонсалес Бяс за няколко години, за да се извлече шери Олоросо.
Макалън остава една от малкото дестилерии, които все още използват ечемик Golden Promise. В Шотландия този сорт някога е бил основен за производството на уиски. За съжаление делът му в Macallan продължава да намалява, но повечето дестилерии вече са преминали изцяло към по-евтини и по-продуктивни сортове. Друга особеност е, че тук се използват два вида дрожди, докато повечето конкуренти използват само една. Но дните, в които Макалън се произвеждаше сто процента от Golden Promise, използвайки пет вида дрожди, изглежда са приключили в средата на 90-те години.
Чаровна малка дестилерия в Шотландия
Отличителна черта на дестилационните пещи в тази дестилерия е техният малък размер. Височината им е по-малка от четири метра, а “шийката” се огъва почти веднага, щом се отдалечи от “тялото”. Дестилацията е бавна, за да се увеличи времето за контакт на парата с медта. Разширяването на производството винаги е ставало само чрез увеличаване на броя на котлите (сега - 21), но не и чрез увеличаване на техния размер.
Уискито отлежава изключително в собствени складове, разположени в непосредствена близост до производството.
Ето и няколко любопитни факти: 9,2% от всички малцови уискита, продавани в света, се падат на продуктите Макалън. Изпълнителите на ролята на Джеймс Бонд се сменят на екрана, но като щафета си предават страстта към хубавото уиски. Даниел Крейг в “007: Скайфол” предпочита Macallan. Китайският писател Zhang Wei похарчи над 10 000 долара за чаша 139-годишно сингъл малцово уиски Макалън в швейцарски хотел. Управителят на хотела Сандро Бернаскони обаче имал опасения, че корковата тапа може да се разпадне, ако отвори бутилката, която не била отваряна, откакто баща му я купил преди 25 години. По-късно се оказва, че става дума за фалшиво смесено уиски от 70-те години на миналия век и Бернаскони лети до Китай, за да възстанови на Джан сумата за бутилката.
Шон Конъри като Джеймс Бонд си налива уиски.
Като стана дума за суми - в световен мащаб този вид алкохол е във възход и все повече хора от всички краища на планетата дава сериозни пари, за да се настанят комфортно в света на уискито.
Платформата Global Market Insights изчислява, че световният пазарен размер на уиски индустрията надхвърля 72 милиарда долара през 2024 година и дава прогноза за стабилен растеж в следващото десетилетие. Очаква се пазарната стойност на уиски индустрията през 2034 година да достигне 138 милиарда долара.
Глобалната жажда за премиум и крафт уиски се покачва, а основна характеристика на потребителския интерес е предпочитание за качество за сметка на количество. Този тренд е особено силен в по-зрели пазари като Северна Америка и Европа. Потребителите искат уникални, хай-енд продукти, които пък води и до растежа на така наречените крафт уиски брандове.
Дестилерия в Ню Йорк
Повишаващите се доходи в развиващи се пазари като азиатско-тихооеканския и латиноамериканския поддържат тази тенденция. Богатството се покачва в тези региони, а с него консуматорите следват навиците на западните пиячи на уиски. А това означава желание за уиски като символ на луксозна алкохолна напитка.
И както пише великият автор на детективски романи Реймънд Чандлър: “Няма лошо уиски. Има само уискита, които не са толкова добри, колкото са други!”
Възход на златната напитка в Поднебесната империя
В Китай има повече от 30 дестилерии
Дестилерия за уиски в китайската провинция Съчуан създаде ново уиски, с мисията да постави Китай на картата на производителите на напитката. В дестилерията, разположена в планината Емей, се произвежда Дъ Шуан. То представлява чисто малцово уиски, което бе пуснато на пазара на в самия край на миналата година. Производителите казват, че новият бранд съчетава традиционни техники за производство на уиски с някои китайски характеристики.
“Що се отнася до съставките, ние избрахме висококачествен ечемик, отглеждан в Китай, който да използваме като малц за производството на нашето чисто малцово уиски. Използваме и качествена минерална вода. Междувременно разработихме и наша собствена уникална единична дъбова бъчва”, казва Ян Тао, майстор дестилатор, дестилерия за малцово уиски The Chuan.
Към октомври 2023 г. в континентален Китай има повече от 30 дестилерии за уиски. Въпреки че китайският пазар на спиртни напитки отдавна е доминиран от традиционния китайски зърнен алкохол байджиу, уискито се е превърнало в силен конкурент. Според анализ на пазара на напитки, потреблението на уиски в Китай е нараснало с 10% за последните 5 години.
“Когато икономическите ви възможности достигнат определено ниво, започвате да търсите собствената си индивидуалност. Уискито отговаря точно на потребителските нагласи на тези хора. А качеството му е много по-различно от това на другите алкохолни напитки”, обяснява Реймънд Лий, основател на Single Malt Club China.
Според проучване повече от половината потребители на уиски в страната са на възраст между 18 и 29 години. За тези, които искат да опитат The Chuan, то се предлага в Китай на цена от около 124 щатски долара.
trud.bg