Индустрията не е подготвена за нулеви емисии към 2050 г. Алтернативните горива, които циркулират на пазара, към настоящия момент на практика са неприложими. Това каза изпълнителният директор на БМФ капитан Александър Калчев в предаването „Говори сега" по БНТ.
Според него в близките години ще продължим да разчитаме на фосилни горива и природен газ. „Стараем се да отговорим на очакванията за по-екологичен морски транспорт. Това, което може да се направи на този етап, е да се инвестира в нови, по-ефективни кораби от гледна точка на хидродинамиката. Корабите, които в момента се строят, консумират с около 30% по-малко гориво, което е стъпка в посока декарбонизация и редуциране на вредните емисии", обясни капитан Калчев.
Пазарът обаче е дебалансиран, допълни той. Капацитетът на световното корабостроене е лимитиран и не може да отговори на търсенето. „Големият интерес към контейнеровозите след COVID пандемията повиши цената на корабите като цяло. В момента цената наистина е много висока", поясни капитан Калчев.
По думите му БМФ в момента е най-младата компания с най-млад флот от кораби за насипни товари в Европа. „Имаме 36 кораба, които оперират във флота, имаме 4 буксира и допълнително 6 кораба в строеж и предстои да бъдат издадени през 2026 и 2027 г. Разработваме изцяло нов дизайн на кораби и към края на годината да сме готови и да направим поръчки", изброи капитан Калчев.
От 2024 г. търговски кораби над 5000 тона участват в търговията с емисии и заплащат аванси за емисиите, които генерират, когато се движат между европейски пристанища. „Какво се случва с генерираните средства не е ясно. Тези средства би трябвало да бъдат насочени към електрификация на пристанищата, но към този етап такова нещо няма", заяви изпълнителният директор на БМФ.
БНТ, „Говори сега"