Кирил Вътев: Имам чувството, че някой умишлено задържа развитието на българското земеделие

https://crimesbg.com/analizi/kiril-vatev-imam-chuvstvoto-che-nyakoy-umishleno-zadarzha-razvitieto-na-balgarskoto-zemedelie/168153 Crimesbg.com
Кирил Вътев: Имам чувството, че някой умишлено задържа развитието на българското земеделие

 Не си управляваме водните ресурси правилно. Климатичните промени имат ясна тенденция към затопляне. Крайно време е да се вземат много сериозни мерки за събиране на водата по време на проливните дъждове, за да може да се използва за напояване в земеделието. Също така е крайно време да се спазва Законът за водите

Това каза бившият министър на земеделието Кирил Вътев в предаването „Говори сега" по БНТ.

Според него е необходимо да се създаде един централен орган за управление на водните ресурси на страната. Разрушената хидромелиоративна система на България е един от най-големите удари върху земеделието, допълни Вътев. „Слава богу, стартираха 24 проекта за възстановяване на напоителни канали, които са в ход. Съвсем наскоро беше завършен един от тях и това е някаква надежда, но е крайно недостатъчно. България е поливала около 12 милиона дка, което прави около 30% от обработваемата земя на България. Когато аз влязох в Министерството един анализ показа, че към онзи момент напоявахме 0,7%. Сега вървим към 1 и над 1%, но това е крайно недостатъчно. Румъния си реши въпроса с напояването единствено и само от река Дунав. С около 2,5 милиарда евро за три години постигнаха 30 милиона дка напояване в южната част на Румъния. Ние имаме много повече водни ресурси - и реки, и язовири, имаме и доста занемарени водоеми, които са използвани навремето за събиране на вода. Те могат да бъдат възстановени и това е важно да се направи", обясни той.

Подадените количества вода за напояване не отиват до земеделските стопани, защото хидромелиоративната система е много стара.

„Ако земеделието не стане национален приоритет, неотменим за всички, които ще идват на власт, без значение какви са, няма как да разгърнем този огромен потенциал", заяви Кирил Вътев.

Голям е и проблемът с поддържането на почвеното плодородие поради едногодишните арендни договори. „Това го няма никъде по света. Имам чувството, че някой умишлено задържа развитието на българското земеделие. Поддържането на почвеното плодородие е изключително важно, не по-малко важно от напояването, но то е дългосрочен процес, не става за една година. А когато един земеделски стопанин е получил определена земя на търг, за да я работи за една година, той се опитва да извлече максимума от нея", обясни бившият земеделски министър.

БНТ, „Говори сега"

`

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.