Спромяна само на три решения за заплати депутатите могат да спестят 3 млрд. на бюджета. Това твърди пред "24 часа" финансистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Парламентът трябва да си свърши работата, защото той е гласувал най-различни правила, които тежат изключително много на бюджета. Най-лесният начин е със Закона за бюджета да направи поправки в закони, които въвеждат тези тежести, казва Ганев.
Трябва да има охлаждане, но по-скоро под формата на ревизия на решенията на парламента. Да посочим три от тях. Едното е решението за увеличаване на заплатите в МВР. Това е министерството с най-големите разходи за възнаграждения - общо 2,5 млрд. лв. са само за тази година.
Новото правило, гласувано през февруари, залага увеличение с 40-50% на възнагражденията, което означава още 1,2 млрд. лв. към бюджета на МВР. Същото важи за Министерството на образованието. Разходите за заплати в отбраната достигат 1,7 млрд. лв., като новото правило, гласувано през април, се очаква да натежи с допълнителни 500-600 млн. лв.
За възнагражденията във висшето образование решението е от март, отнася се и за заплатите, и за минимален процент от БВП за разходи, като товари бюджета с още 200-400 млн. лв. И при трите решения няма насрещен ангажимент за повече приходи, просто има рязко вдигане на заплати, това е необяснимо от бюджетна гледна точка.
При 2300 лв. средна заплата всеки работещ ще трябва да отдели по 70 лв. на месец, за да се вдигат възнагражденията в държавния сектор. На практика всички ще дадем, за да вдигнем заплатите в МВР и отбраната. Това ни казват служебният министър и депутатите, ако бъде прието. Не ми се струва логично.
Ако политиците мислят със 70 лв. да си изпълнят лични обещания, ангажименти, а в някои случаи и зависимости към определени групи, това не трябва да се случи. По-правилно е парламентът да ревизира спорните решения за заплатите, казва Петър Ганев.
dnes.bg
Как да спестим 3 млрд. лв. от бюджета? Да не се вдигат парите на полицаи, военни и учители
`