Който е в политическата опозиция в момента, не е защитен от подобни действия и това е проблем. Така журналистът Силвия Великова коментира в ефира на "Здравей, България" акцията по задържането на варненския кмет Благомир Коцев. По думите й това изважда на преден план излизат няколко въпросителни.
На първо място - в тази операция става дума за старо разследване, тоест няма неотложност и в този смисъл няма нужда от арести - можело е да бъде поискано отстраняването на кмета и да се извършат съответните процедури, посочи Великова.
За Антикорупционната комисия Великова посочи, че в този й вид тя има правото приоритетно да се разследва лица с имунитет.
Комисията беше формирана точно от формацията, която в момента търпи така наречената „бухалка". В конкретния случай не мисля, че има заобикаляне на Прокуратурата, защото досъдебното производство през цялото време беше под надзора на Софийската градска прокуратура, допълни журналистът.
Това обаче не означава, че ПП не са създали прецедент, който да заобикаля Прокуратурата и в момента това нещо се обръща срещу тях, посочи Великова.
Истината е, че темата за корупцията отново е поставена по начина, по който беше и досега и в двата доклада - и този на ЕЦБ, и този на ЕК, който излезе в деня на приемането ни в еврозоната. Приемането ни само по себе си няма да реши проблема, каза още тя.
През последните 20 години България няколко пъти се провали в опита си да въведе някакъв вид специализирани органи, които да разглеждат и да се занимават специално с корупция, заяви политологът доц. Стойчо Стойчев. Той допълни, че съществува възможността за съпротива и нежелание за реформа вътре в самата Прокуратура.
Още през 2008 г. беше създадена ДАНС, със сходни правомощия на тези, които има в момента КПК. Тоест всеки път, когато политическото мнозинство се опита да прави промени в Наказателния кодекс в посока на това да се създадат нови административни органи, ставаме свидетели на подобни случаи, посочи още Стойчев.
Според него изграждане на подобен орган би могло да стане чрез реформи във финансирането му.
Бюджетът на Прокуратурата, например, може да се обвърже със съдебната власт чрез някакви показатели за ефективността - за решени дела, за намалени присъди от Европейския съд за правата на човека, каза още Стойчев.