Ние като граждани можем много да направим цените да не се вдигат, основно чрез поведението си като клиенти. Това каза икономистът Георги Ганев в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
Един от основните фактори, формиращи цените на стоките, са ценовите очаквания на потребителите. „Ако те ще считат дадено увеличение за неизбежно, непобедимо, срещу което няма как да се противодейства, те ще са склонни да приемат по-високи цени. Ако не го считат за такова, те ще са по-малко склонни да купуват при по-високите цени и тогава на търговците ще им се наложи много по-бавно да увеличават, за да продадат количествата, които са планирали. Така че много е важно на този въпрос, обаче аз с момента нямам отговор, какво се случва с инфлационните очаквания на българските купувачи в момента. Много по-малко могат да въздействат чрез някакъв тип активизми, чрез докладване на съмнителни за тях развития в цените", обясни той.
Според него от действията на държавните институции не се очаква особен ефект.
Икономистът Владимир Сиркаров смята, че единственото ефективно мероприятие, което може да се направи, е прозрачност и по-лесно съпоставяне между различните цени.
"Политиците доста говорят за това как институциите ще следят, ще се намесват, дори НАП започнаха такава риторика и някакъв тип действия. Много е важно да знаем, че ако институциите преекспонират и направят действия, свързани с някакъв дали директен, дали квазиконтрол върху цените, това ще доведе само единствено до деструктивни ефекти върху пазарните отношения. В една развита пазарна икономика подобни намеси от страна на държавни институции са абсолютно недопустими. Трябва да внимаваме с това, защото на пръв поглед нещо, което през говоренето на политиците ще изглежда много добре, в даден момент, в средносрочен и дългосрочен план, се оказва, че е по-скоро със знак минус."
БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"